یکشنبه, ۰۷ دی ۱۳۹۹ ۰۸:۴۲ ۲۸۸
طبقه بندی: رویدادهای خاتمه یافته
سطح برگزاری: سراسری
چچ
رویداد دات‌راینکس (dotRinex)

رویداد دات‌راینکس (dotRinex)

 • نام رویداد: دات‌راینکس
 • حوزه: ناوبری و تعیین موقعیت
 • متولی: سازمان فضایی ایران
 • حامیان: وزارت راه‌وشهرسازی، سندیکای شناسایی و موقعیت‌یابی رادیویی، اتاق بازرگانی ایران
 • کارگزار: شتاب‌دهنده کاریز اعتماد
 • محورها: سامانه‌های موقعیت‌یابی، زیر ساخت و تجهیزات، نرم‌افزار و ارزش بر افزوده، سیستم‌های مکمل و ترکیبی
 • محل برگزاری: اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران
 • تعداد ایده‌پردازان: 14
 • عناوین طرح‌ها: مدیریت هوشمند ترافیک شهری، سیستم ناوبری تصویری، بهبود ناوبری با کمک مدل حرکتی، دستگاه دیاگ موتور، سامانه مدیریت ترمینال، بهینه‌سازی ناوگان توزیع شده، دستگاه همیار موقعیت‌یابی، پهباد انتقال‌دهنده محصولات بیولوژیک، سامانه مدیریت ناوگان کارنینگ
 • ایده‌های برتر: سامانه مدیریت ناوگان کارنینگ، بهینه‌سازی ناوگان توزیع شده و پهپاد انتقال‌دهنده محصولات بیولوژیک
 • مخاطبان: علاقه‌مندان به حوزه ناوبری و موقعیت‌یابی
 • دستاوردها: جمع‌آوری 14 ایده + ارائه 15 اعلام نیاز در حوزه ناوبری و موقعیت‌یابی در بخش دولتی
 • بازدیدکنندگان: روز اول 800 نفر - روز دوم و سوم 100 الی 150 نفر

معرفی رویداد دات‌راینکس:

ایده‌شو دات‌راینکس با ایجاد بستر برای ایده‌پردازی در حوزه ناوبری و موقعیت‌یابی بر اساس نیازهای فعلی و آینده کشور برای افراد این امکان را فراهم کرد تا در محیطی دوستانه به بیان ایده‌های نوآورانه بپردازند و ضمن تقویت مهارت‌های ایده‌پردازی و بیان ایده، ایده‌های خود را اصلاح کرده و پرورش دهند. ایده‌شو دات‌راینکس در حوزه ناوبری و موقعیت‌یابی در چهار محور سامانه‌های موقعیت‌یابی، زیرساخت و تجهیزات، نرم‌افزار و ارزش‌افزوده و سیستم‌های مکمل و ترکیبی در خرداد ماه 99 برگزار شد. در این رویداد علاوه بر ایده‌پردازی و خلق مفاهیم کاربردی، نیازهای مکان‌یابی دستگاه‌های دولتی نیز به مرور در سایت رویداد جذب و بارگذاری شد تا ایده‌های عملیاتی متناسب با یک نیاز بالفعل توسعه یابند. در انتهای ایده‌شو نیز به سه ایده برتر جوایز نقدی تعلق گرفته و از ایده‌های برتر تقدیر شد. این رویداد که به همراهی وزارت راه و شهرسازی و سندیکای مکان‌یابی رادیویی برگزار شد اما بدلیل شیوع بیماری کرونا در کشور ناگزیر بخش نمایشگاهی و ارائه محصولات و دستاوردهای آن حذف و این رویداد بصورت وبیناری در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد. لازم به ذکر است به ایده‌های داوری شده گواهی حفظ حقوق مالکیت معنوی اعطا شد.

محورهای رویداد دات‌راینکس:

 • سامانه های موقعیت‌یابی: در این محور ایده‌پردازی در راهکارهای فضایی اعم از منظومه‌های ماهواره‌ای در ابعاد مختلف، زیرساخت‌های زمینی، ایستگاه‌های دریافت داده و ایستگاه‌های کالیبراسیون مد نظر هستند. توصیه می‌شود ایده‌پردازان برای کسب نتایج بهتر تخمین‌های مالی و زمانی، گلوگاه‌های فنی و نیازمندی‌های بین‌المللی پیاده‌سازی ایده را نیز در نظر داشته باشند.
 • زیرساخت و تجهیزات: در این محور ایده‌پردازی در زمینه ساخت، تولید، افزایش کاربری و ایجاد ارزش افزوده در تجهیزات زمینی دریافت اطلاعات سامانه‌های موقعیت‌یابی اعم از فضایی و زمینی مد نظر است. توصیه می‌شود ایده‌پردازان برای کسب نتایج بهتر تخمین‌های مالی و زمانی، گلوگاه‌های فنی و نیازمندی‌های بین‌المللی پیاده‌سازی ایده را نیز در نظر داشته باشند.
 • نرم‌افزار و ارزش افزوده: در این محور ایده‌پردازی در زمینه نرم‌افزارهای مختلف ارائه سرویس مکان‌پایه که از داده‌های موقعیت‌یابی زمینی یا فضایی استفاده می‌کنند مد نظر است. این نرم‌افزارهای می‌توانند هر حوزه‌ خدماتی را شامل شوند. توصیه می‌شود ایده‌پردازان برای کسب نتایج بهتر تخمین‌های مالی و زمانی، گلوگاه‌های فنی و نیازمندی‌های بین‌المللی پیاده‌سازی ایده را نیز در نظر داشته باشند.

سیستم‌های مکمل و ترکیبی: در این محور ایده‌پردازی در زمینه سیستم‌های مکمل که منجر به افزایش دقت داده‌های موقعیت‌یابی فعلی می‌شوند مد نظر است. پیشنهاد سیستم‌های مکمل نیز می‌تواند فضایی یا زمینی باشند. توصیه می‌شود ایده‌پردازان برای کسب نتایج بهتر تخمین‌های مالی و زمانی، گلوگاه‌های فنی و نیازمندی‌های بین‌المللی پیاده‌سازی ایده را نیز در نظر داشته باشند.

تاریخ شروع: سه شنبه, ۲۶ آذر ۱۳۹۸
تاریخ پایان: دوشنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
نام محل برگزاری: اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران
آدرس محل برگزاری: تهران - خیابان طالقانی - نبش خیابان شهید موسوی - پلاک 175
کروکی محل برگزاری:
محورهای رویداد:

سامانه‌های موقعیت‌یابی

زیر ساخت و تجهیزات

نرم‌افزار و ارزش بر افزوده

سیستم‌های مکمل و ترکیبی

عناوین نشست ها:

پنل کلان پروژه ناوبری: (زیرساخت‌های ناوبری ملی / کاربردهای ناوبری در پروژه سپهتن)

سخنرانان:

جناب آقای دکتر براری: معاون محترم وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران

جناب آقای دکتر آدم نژاد: معاون محترم حمل ونقل وزارت راه و شهرسازی

جناب آقای مهندس کلاهی: ریاست محترم سندیکای شناسایی و موقعیت‌یابی رادیویی

جناب آقای مهندس نوتاش: مدیر پذیرش صندوق نوآوری و شکوفایی

سرکار خانم دکتر یزدانی: مدیرکل توسعه کسب‌وکارهای فضاپایه سازمان فضایی ایران

مخاطبان:

علاقه‌مندان به حوزه ناوبری و موقعیت‌یابی

گالری تصاویر