یکشنبه, ۳۰ آذر ۱۳۹۹ ۱۳:۳۲ ۱۷۱
چچ
فراخوان ثبت‌نام توسعه رابط دسترسی به داده‌ها

فراخوان ثبت‌نام توسعه رابط دسترسی به داده‌ها

به منظور سهولت دسترسی به داده‌ها و تصاویر جهت توسعه و ارائه خدمات سنجش از دور، سازمان فضایی ایران توسعه دو سامانه رابط دسترسی به داده‌ها و تصاویر را با اعطای مجوز به کسب و کارهای نوپا و بخش خصوصی در دستور کار خود قرار داده است.

مهلت ثبت‌نام به پایان رسید


به منظور سهولت دسترسی به داده‌ها و تصاویر جهت توسعه و ارائه خدمات سنجش از دور، سازمان فضایی ایران توسعه دو سامانه رابط دسترسی به داده‌ها و تصاویر را به صورت موازی و با اعطای مجوز به کسب و کارهای نوپا و بخش خصوصی در دستور کار خود قرار داده است. در نظر است این رابط‌های دسترسی، از طریق ارائه خدمات مناسب و کاربرپسند، کلیه داده‌های فضایی و هوابرد موجود را در اختیار کاربران قرار دهد. ارائه مجوز فعالیت از سوی سازمان فضایی، بهره‌مندی از بستر اینترنت ملی و نیم‌بها بودن هزینه دانلود، شبکه کردن تمام تولیدکنندگان و تامین کنندگان تصاویر فضایی و هوابرد،‌ الزام به تامین داده‌های مورد استفاده در پروژه‌های سنجش از دوری از این سامانه‌ها جهت اخذ تائیدیه سازمان از جمله ویژگی‌های مدنظر برای این سامانه‌ها می‌باشد. در ادامه در نظر است فرایند سامان‌دهی و بررسی صحت تصاویر مورد استفاده در خدمات سنجش از دور و ارائه خدماتی از قبیل محاسبات ابری بر پایه این رابط‌های دسترسی توسط بخش خصوصی ارائه گردد.

شروع طرح همزمان با این فراخوان عمومی می‌باشد و علاقه‌مندان می‌توانند تا تاریخ 15 دی ماه ثبت‌نام اولیه خود را از طریق فرم ثبت‌نام انجام دهند و تا اول بهمن ماه طرح‌ها و پیشنهادیه‌های خود را بصورت فیزیکی و در بسته به دبیرخانه سازمان فضایی ایران تحویل نمایند. ارزیابی طرح‌ها توسط متخصصین و داوران مجرب این حوزه انجام می‌شود و در نهایت به دو گروه مجوز فعالیت اعطا می‌شود تا بتوانند سامانه موردنظر را راه‌اندازی نمایند. این طرح با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام خواهد شد و نحوه درآمد از طریق دریافت کارمزد می‌باشد. سیاستگذاری اخذ کارمزد، سالانه توسط سازمان فضایی تعیین و ابلاغ خواهد شد. در ابتدای امر، داده‌های سازمان فضایی در این رابط‌ها قابل استفاده خواهد بود و ان‌شاالله با ترویج و هماهنگی‌های بعدی و همچنین تلاش بخش خصوصی،‌ بانک‌های داده خصوصی و دولتی بر اساس تعرفه‌های داخل سازمانی به این رابط‌های دسترسی وصل خواهد شد.

علاقه‌مندان جهت اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره 22035622-021 و یا از طریق پست الکترونیک sb@isa.ir تماس حاصل فرمایند.

آدرس دبیرخانه: ایران، تهران خیابان ولی عصر (عج)، خیابان شهید سلطانی (سایه)، شماره ۳۴


نمونه داده های ماهواره ای:

https://imageisa.s3.ir-thr-at1.arvanstorage.com/Landsat.rar

https://imageisa.s3.ir-thr-at1.arvanstorage.com/IRS.rar

https://imageisa.s3.ir-thr-at1.arvanstorage.com/Sentinel03A.rar


آدرس کوتاه شده: