سه شنبه, ۰۹ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۳۳ ۵۴
طبقه بندی: معرفی کسب و کارها
چچ
MULDIARCOS، سرویس اطلاعات چند ماموریتی برای عملیات در قطب شمال

MULDIARCOS، سرویس اطلاعات چند ماموریتی برای عملیات در قطب شمال

در ماموریت‌های دریایی در محیط‌های سخت مانند قطب شمال، دسترسی سریع به داده‌های مشاهده زمین (EO) و داده‌های اقیانوس‌ها با کیفیت خوب، بسیار مفید می‌باشد…

نام پروژه: MULDIARCOS
بنیان‌گذار: Andreas Hay Kaljord
مکان: نروژ
حوزه فعالیت: حمل‌ونقل، گردشگری، انرژی، محیط‌زیست و منابع‌طبیعی
وب‌سایت: www.ksat.no


در ماموریت‌های دریایی در محیط‌های سخت مانند قطب شمال، دسترسی سریع به داده‌های مشاهده زمین (EO) و داده‌های اقیانوس‌ها با کیفیت خوب، بسیار مفید می‌باشد. داده‌های مشاهده زمین می‌توانند از بسیاری از منابع ماهواره‌ای با نقاط دسترسی مختلف، فرمت‌ها و قالب‌های گوناگون، زمان‌های تحویل متفاوت و مهلت‌های سفارش مختلف حاصل شوند. فرآیندهای سفارش اغلب پیچیده و وقت‌گیر هستند. علاوه بر این، استفاده بهینه از این داده‌ها، نیاز به دانش، مهارت، ارتباط خوب و ابزارهای نرم‌افزاری دارد.
هنگامیکه از تصاویر ماهواره‌ای برای ماموریت‌ها دریایی استفاده می‌شود، اطلاعات هواشناسی بخش مهمی از این عملیات می‌باشد. بنابراین مهم است که تصاویر و اطلاعات مربوط به دریاها و اقیانوس‌ها در یک رابط کاربری آسان برای استفاده، قابل دسترسی و تجزیه و تحلیل باشند.
بخش انرژی در قسمت نفت و گاز و همچنین ناوگان حمل و نقل دریایی از کاربران اصلی این سرویس می‌باشند. صنعت نفت و گاز دریایی تحت فشار بسیار سنگین از جانب فعالان محیط‌زیست قرار دارد. با بهره‌گیری از این سرویس و استفاده از خدمات ارزش بر افزوده آن، نه تنها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می‌باشد بلکه این سرویس باعث می شود تا عملیاتی ایمن‌تر و مقرون به صرفه‌تر را شاهد باشیم. در عین حال با استفاده از خدمات ارزش بر افزوده این سرویس به محیط‌زیست و منابع طبیعی آسیبی وارد نمی‌گردد.
بازار گردشگری با کشتی‌های کروز در قطب شمال و جنوب رو به رشد است و علاوه بر نیاز روزافزون در این حوزه، دسترسی به اطلاعات جدید و قابل اعتماد برای ایمنی سفرها در نزدیکی کوه‌های یخ و اطلاعات مربوط به برنامه‌ریزی سفرهای دریایی از جمله نیازهای اصلی این بخش می‌باشد. راهکار پیشنهادی MULDIARCOS ارائه خدمات موجود از طریق KSAT و StormGeo می‌باشد. این زنجیره مبتنی بر استفاده یکپارچه از ناوبری و مشاهده زمین است که در آن موقعیت مکانی کشتی یا شناور و مسیر برنامه‌ریزی شده‌ی آن، مبنایی برای دسترسی به داده‌ها و اطلاعات قرار می‌گیرد.
KSAT امروزه قابلیت سفارش و پردازش را برای کلیه ماهواره‌های تجاری و SAR را در مدار خود ترتیب داده است. تصاویر ماهواره‌ای SAR علاوه بر اینکه برای ردیابی و پایش یخ‌های دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای نظارت بر محیط‌زیست (تشخیص نشت نفت) و افزایش آگاهی در حوزه دریایی در مقیاس جهانی استفاده می‌شود.
دارایی‌های فضایی مورد استفاده در خدمات ارائه شده عمدتا داده‌های مشاهده زمین از ماهواره‌های SAR و ماهواره‌های نوری و اپتیکال بوده‌اند. هدف اصلی نشان دادن دستورالعمل و روندی کارآمد به منظور تحویل تصاویر از انواع ماهواره‌ها می‌باشد. اگرچه Sentinel-1a / 1b مهمترین سنسور تصویربرداری در این سرویس می‌باشد، اما از منابع تجاری SAR نیز برای نمایش مجموعه کامل سنسورها که بطور معمول در بازار هدف مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده شده است. در این سرویس از ارتباط ماهواره‌ای برای انتقال داده‌ها به کشتی‌ها در نقاط دوردست استفاده شده است. بسته به در دسترس بودن، بهترین راه‌حل ارتباطی ماهواره‌ای برای ارتباط با کشتی‌ها و دریانوردان مورد استفاده قرار می‌گیرد. ناوبری ماهواره‌ای بخش مهمی از ماموریت‌های دریایی بوده. همچنین اطلاعات ماهواره‌ای AIS برای تجزیه و تحلیل موقعیت مکانی کشتی‌ها و مسیریابی در میان کوه‌های یخ، حائز اهمیت می‌باشد.

آدرس کوتاه شده: