سه شنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ۱۰:۱۴ ۱۰۶
طبقه بندی: اخبار
چچ
گزارش 20 برنامه از سلسله برنامه‌های «یکشنبه‌های استارت‌آپی»

گزارش 20 برنامه از سلسله برنامه‌های «یکشنبه‌های استارت‌آپی»

معرفی کسب‌وکارها، تاریخچه تشکیل، تبادل تجارب کسب شده و بیان چالش‌ها، در برنامه یکشنبه‌های استارت‌آپی...

برنامه یکشنبه‌های استارت‌آپی به همت «اداره کل توسعه کسب و کارهای فضاپایه» و با هدف اختصاص تریبون برای معرفی کسب‌وکارها، تاریخچه تشکیل، تبادل تجارب کسب شده و بیان چالش‌ها از 19 مهر ماه 1399 آغاز شد. در این برنامه، کسب‌وکارهای فضاپایه از استان‌های مختلف نظیر آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، خوزستان، فارس، اصفهان، قم، یزد، سمنان، خراسان رضوی، کرمان و تهران دعوت به مصاحبه شدند. تاکنون در این برنامه با 20 کسب‌وکار فضاپایه مصاحبه شده است که از این بین 16 کسب‌وکار در حوزه پایین‌دست (ارائه راهکار و خدمات مبتنی بر خدمات ماهواره‌ای) و 4 کسب‌وکار در حوزه بالادست صنعت فضایی (طراحی و ساخت سامانه‌ها و زیرسامانه‌های فضایی و تجهیزات ایستگاهی) مشغول فعالیت هستند. شایان ذکر است، نیمی از این 20 کسب‌وکار فضاپایه از سال 1397 فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.
با در نظر گرفتن تعداد کارکنان این کسب‌وکارها، اندازه اغلب این کسب‌وکارها (یعنی حدود 13 کسب‌وکار) در کلاس کسب‌وکارهای میکرو (کمتر از 10 نفر کارمند) قرار دارد. 70 چالش از سوی کسب‌وکارهای فضاپایه مطرح شد که تمامی این چالش‌ها در 5 گروه دسته‌بندی شده‌اند؛ «بازارسازی و توسعه بازار»، «رشد کسب‌وکارها»، «فقدان نظام ارزیابی، رتبه‌بندی و تعرفه‌گذاری»، «قوانین و مقررات» و «دسترسی به داده». از بین این 5 گروه چالش، عمده‌ترین چالش‌ها به ترتیب مربوط به بخش «بازارسازی و توسعه بازار» (30 چالش مطرح شده)، «رشد کسب‌وکارها» (15 چالش مطرح شده) و «فقدان نظام ارزیابی، رتبه‌بندی و تعرفه‌گذاری» (10 چالش مطرح شده) می‌شود.
از جمله مهم‌ترین مصادیق چالش «بازارسازی و توسعه بازار» می‌توان به وابستگی زیاد بازار به بخش دولتی و کم بودن میزان آگاهی مدیران دولتی نسبت به فناوری‌های این حوزه، تمایل کم آن‌ها به استفاده از این فناوری‌ها و سفارش مقطعی محصولات و عدم تداوم در طول سال اشاره کرد.
از جمله مهم‌ترین مصادیق چالش «رشد کسب‌وکارها» می‌توان به زمان‌بر بودن ایجاد تیم پایدار، آموزش و نگهداری نیروی انسانی متخصص و خلاق و تمرکز بر روی قراردادهای کارفرما-پیمانکاری به جای ارائه خدمات محصول محور اشاره کرد.
از جمله مهم‌ترین مصادیق چالش «فقدان نظام ارزیابی، رتبه‌بندی و تعرفه‌گذاری» (بویژه در حوزه پایین‌دست) می‌توان به عدم نظارت بر روی کیفیت خدمات کسب‌وکارها، عدم وجود فرآیند صحت‌سنجی فعالیت کسب و کارها و فقدان نظام تعرفه‌گذاری اشاره کرد که در صورت عدم رسیدگی به آن می‌تواند منجر به بی‌اعتمادی نسبت به فناوری‌های این حوزه در جامعه و در میان مدیران شود.


آدرس کوتاه شده: